Tip

Nevíte si s investováním rady? Nevěšte hlavu. Řešení je zde.

Nemovitosti - Zprávy

Ceny bytů

Ceny nemovitostí

Financování bydlení

středa 25. března 2009

Ceny nemovitostí: Český realitní trh

Komentář autora: Otočení trendu zabere pár let...

Trend v Praze a v ČR

Jak vyplývá ze studie Nové trendy na evropském trhu s nemovitostmi pro rok 2009 (Emerging Trends in Real Estate(r) Europe, 2009), kterou každoročně připravuje Urban Land Institute a společnost PricewaterhouseCoopers, zatím je na tom poměrně slušně i realitní trh Prahy. Méně se to dá tvrdit o "zbytku" Česka - ozvěny hospodářské recese jsou i u nás cítit ve všech segmentech trhu a koneckonců ani česká metropole vůči nim není imunní.

V Praze je v oblasti komerčních realit i nadále relativně vyrovnaná nabídka a poptávka a vzhledem k tomu, že developerské firmy pozastavily realizaci řady projektů, je zde určitá naděje na možné oživení trhu - z hlediska poptávky a cen. Glen Lonie z PricewaterhouseCoopers Česká republika na realitní budoucnost české metropole pohlíží docela optimisticky: "Hodnocení Prahy ukazuje, že jde o poměrně stabilní lokalitu na celkově problematickém realitním trhu. Klesající investiční aktivita a omezený přístup k finančním zdrojům odrážejí celkovou situaci v Evropě. Až dojde k ozdravení trhu, narovnání míry výnosů z nemovitostí by mělo potvrdit, že Praha bude vnímána jako výhodná příležitost pro investory a developery."

Citovaná studie kromě mapování situace také dává "rady" zájemcům o investice do nemovitostí. Pro Prahu letos přináší doporučení "držet". To sice představuje značný posun od loňského "nakupovat", celosvětová finanční krize a následný nedostatek úvěrových zdrojů se nicméně na lokálním trhu Prahy podepsaly méně než na trzích v některých jiných zemích, kde už zbývá jenom prodávat.

Žádné přehnané očekávání

Celkově ovšem studie, která analyzuje realitní trhy 27 evropských zemí a byla vypracována na základě ankety s téměř 500 vedoucími představiteli odvětví, pro rok 2009 signalizuje, že bude "velmi těžký". Na trhu nemovitostí v celé Evropě bude nadále nedostatek nejen vlastních zdrojů financování, ale také úvěrů, a stále není jisté, kdy se tato situace obrátí. Naprostá většina účastníků průzkumu uvedla, že nyní je prakticky nemožné získat nový úvěr a bude velmi těžké získat zdroje financování i po zbytek roku 2009. Kupující proto hledají alternativní řešení k financování.

Studie upozorňuje na to, že současná situace by v důsledku prohlubující se recese v Evropě mohla vést i k "nájemnické" krizi. Očekávaný či už probíhající propad výroby by mohl ze strany tradičních nájemníků vést k poklesu zájmu o kancelářské, obchodní i logistické prostory - v reakci na to by úroveň nájmů mohla stagnovat nebo dokonce klesat. S těmito prognózami jsou ovšem v rozporu jiné odhady. Například právě v Praze se "přísun" nových kancelářských prostor výrazně zpomalí, a to už letos, a tak je naopak možné, že tato nižší nabídka by mohla nájemné tlačit směrem nahoru.

V celoevropském měřítku ovšem tržby maloobchodu, podnikatelská důvěra i ceny nemovitostí nadále klesají. Celková ekonomická situace tak nahrává těm, kdo mají volné investiční prostředky. Podle citované studie by se měli zaměřit na Mnichov, jehož realitní trh podle ankety představuje letos nejlepší investiční příležitost, naopak na posledním místě skončil Dublin. Praha opět figuruje zhruba uprostřed realitně-investorského žebříčku - umístila se na 15. místě z hlediska investičních příležitostí a na 9. místě z hlediska příležitostí k nové výstavbě.

Pokračování na iHNed.cz

Přidat.eu záložku

Žádné komentáře:

Okomentovat