"V poslední době registrujeme u hypoték nad 90 procent zastavené nemovitosti zvýšenou míru rizika. Registrujeme také přímou souvislost mezi výší zástavy a režimem splácení," řekla Klucová.
Rozhodnutí Komerční banky je důkazem dalšího přitvrzení na tuzemském hypotečním trhu.
"Potvrzuje to obecně obavy bank z dalšího vývoje na trhu. Kromě většího problému se splácením se banky obávají, že může dojít k většímu poklesu cen nemovitostí a hodnota hypotéky by tak mohla být vyšší než hodnota zastavené reality," říká hypoteční makléř Libor Ostatek ze společnosti Golem Finance.
K omezení stoprocentních hypoték už počátkem roku přistoupila Česká spořitelna, která je přestala dávat novým klientům. Ještě předtím je úplně zrušily Raiffeisenbak a GE Money Bank. Lídr trhu Hypoteční banka zatím takové rozhodnutí nesignalizuje.
"Stoprocentní hypotéky v tuto chvíli nebudeme omezovat," řekl včera v reakci na krok Komerční banky HN šéf Hypoteční banky Jan Sadil.
Bez omezení zatím dávají hypotéky na celou hodnotu nemovitosti menší hráči trhu, například UniCredit Bank, Volksbank, skupina Wüstenrot a banka LBBW.
Česká spořitelna půjčí na celých sto procent zastavené nemovitosti jen klientům, které dobře zná, jednou z podmínek je být jejím klientem minimálně půl roku.
Koupit nemovitost bez části vlastních peněz je tak pro Čechy stále těžší. Ještě před finanční krizí bylo možné získat stoprocentní hypotéku v každé bance, postupně je však tuzemské banky začaly omezovat. Prvním krokem bylo jejich výrazné zdražení proti klasickým hypotékám do 85 procent.
Sazby na stoprocentních hypotékách jsou v bankách o jeden až 1,5 procentního bodu vyšší. Klienti, kteří nemají k dispozici při koupi nemovitosti alespoň nějaké vlastní úspory, jsou totiž pro banky rizikovější a to promítají do výsledného úroku.
Pokračování

Žádné komentáře:
Okomentovat